Jumppa-monsterit

10518830_10152554655140889_5319190993283424184_n

Arki on joskus vähän liian rankkaa. Siksipä ennen liikuntatuntia voi käydä pötkölleen ja ottaa pikaiset ja virkistävät power nap -päiväunet.

Luulen, että juuri nyt on harrastuskauden kuumin piste. Kun näen ihmisiä liikkeellä illan pimeydessä puskien etukenossa läpi sumuvihman, kuvittelen jokaisen olevan menossa harrastamaan. Yksi kiirehtii tanssitunnille ja toinen kokkikurssille. Röntgenkatseellani näen kasseissa flamenco-kenkiä, savitöitä, espanajan alkeet -kirjan, vihreitä jujutsu-vöitä…

Itselläni on raippa olalla ja lasten jumppakamat repussa.

Olen niin innoissani omasta ratsastusharrastuksesta, että annan nyt ehkä enemmän arvoa lastenkin harrastuksille. Tai harrastukselle. Meidän lapsille kelpaa onneksi vielä sama harrastus. Pieni ikäero mahdollistaa jumpan samassa ryhmässä. Saan kaksi jumppakärpästä samalla iskulla, ah!

10624757_10152360110356619_6416670471997513037_n
Halloween meni, monsterit jäivät

Käymme siis lasten ja nuorten kuntoklubi Gymillä, jossa voi perusliikunnan lisäksi harrastaa monenlaisia lajeja. Ja vielä hetken lapset voivat jumpata ryhmässä, jossa vanhemmat saavat juosta mukana. Samalla hoituu siis kolmaskin jumppakärpänen.

logo

 

5 Comments

  1. kuukki
    7.11.2014

    Tarvitseeko noin pieni/pienet lapset harrastusta? Arki on muutenkin niin aikatauluttua ja organisoitua. Lapset viihtyy keskenään. Metsässä oleilu on suurempi temppurata plussana raitis ilma, eikä maksa mitään. 😉

    Vastaa
    1. maria
      9.11.2014

      Ei ehkä tarvitse, mutta lapset tykkäävät, joten käydään. Meillä on lähellä puistoja, niissäkin käydään paljon. Metsässä ikävä kyllä harvemmin.

      Vastaa
  2. kuukki
    7.11.2014

    Tykkään sun blogistas ehdoitta!! Kirjoitat omaa arvomaailmaani vastaavista aiheista lapsiperheen vinkkelistä. Jes!

    Vastaa
  3. Jenni
    10.11.2014

    Mitä olet harrastanut itse, kun olet ollut pieni ? 🙂 Jos saisit valita, minkä upouuden harrastuksen aloittaisit nyt aikuisena ?

    Vastaa
    1. maria
      10.11.2014

      Harrastin satubalettia, balettia, kuviskerhoa ja ratsastusta. Teininä lumilautailua ja teatteria. Ratsastuksen aloitin nyt uudelleen.

      Vastaa

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top