Always asentaa alapäähäsi teknologiaa

DSCF0296
Minun piti kirjoittaa tästä aiheesta jo #RikoTabu -haasteen aikaan. Kuukautisjutuista kirjoittaminen tai puhuminen on minulle epämukavaa. Nyt vihdoin sain sysäyksen, kun Ruotsissakin on herätty asiaan. Palautetta uudistetuista kuukautissiteistä Ruotsissa tullut valtavasti, eikä se ole ollut ruusuntuoksuista.
Always-siteissä otettu käyttöön ”uusi teknologia” eli erittäin voimakas tuoksu sekä kemikaalikocktail, joka valmistajan mukaan ”neutralisoi häiritseviä tuoksuja sen sijaan että vain peittäisi ne”. Moni tuttavani on välittänyt minulle risuja ja pyytänyt kirjoittamaan aiheesta blogiin. Tuttavani ovat kertoneet saaneensa tuotteista erittäin voimakasta pahoinvointia.
En voinut ihan uskoa asiaa, kunnes itsekin koin uuden teknologian. Jonkin aikaa sitten lähikaupan intiimihygienia-hyllyllä tamponeita ostaessani ihmettelin, mistä omituinen läpitunkeva haju tuli. Paikansin hajulähteeksi hyllyllä olevat sidepaketit. Always-siteiden tuoksu oli niin voimakas, että haju jäi nenääni kuin kummittelemaan ja sai yökkäilemään loppupäivän. Tuoksu oli myös tarttunut ostamieni tamponien pakkaukseen.
Tässä palaute, jonka eräs altistunut sai Alwaysilta:

Hei, On ikävä kuulla, että sinä et pidä uusista Always-terveyssiteistä niiden tuoksun vuoksi ja että olet saanut oireita käyttäessäsi tuotettamme. Pahoittelen tapahtunutta ja toivon, että oireet ovat jo helpottaneet. Jos tarvitset oireisiisi lääketieteellistä apua, otathan yhteyttä terveyskeskukseen tai lääkäriin. Meidän tavoitteemme on tarjota laaja valikoima erilaisia tuotteita, joista jokainen nainen voi löytää itsellensä sopivan vaihtoehdon. Uusissa terveyssiteissämme käytetty teknologia sisältää miedon tuoksun, joka neutralisoi kuukautisvuodon mahdollisesti aiheuttamia tuoksuja. Tämä on kuluttajiemme mukaan toiseksi tärkein ominaisuus heille hyvän ja luotettavan imukyvyn jälkeen.

Jos haluat ostaa Always-terveyssiteitä ilman tätä uutta teknologiaa, voit ostaa Ultra Normal-terveyssiteitä siivekkeillä DUO pack tuplapakkauksessa. Nämä ovat ainoat terveyssiteemme, jotka valikoimassamme eivät ole muuttuneet. Luonnollisesti tarkoituksenamme ei ole vihjata, että naiset haisisivat kuukautisten aikana tai, että se olisi jotenkin luonnotonta tai hävettävää. Me olemme kuitenkin keskustellessamme kuluttajiemme kanssa saaneet selville, että kuukautisten aiheuttamat tuoksut ovat huolen aihe monille naisille. Tästä syystä me olemme kehittäneet tämän tuoksuja neutralisoivan teknologian. Tuotteitamme käyttävien naisten turvallisuus on meille aina ensiarvoisen tärkeää. Terveysiteemme on tutkittu perinpohjaisesti varmistaaksemme niiden turvallisuuden ja ollaksemme varmoja, että ne eivät aiheuta allergisia reaktioita, Tämä lisäksi terveyssiteidemme turvallisuus on tarkoin tutkittu puolueettoman ja kansainvälisen organisaation Skin Health Alliance toimesta. Heidän logonsa löytyy myös pakkauksistamme. Heidän puolueeton takuunsa tarkoittaa sitä, että terveyssiteemme täyttävät ihotautilääkäreiden ja tutkijoiden asettamat turvallisuus määräykset. Skin Health Alliance (SHA) on puolueeton yleishyödyllinen yhteisö, joka toimii kansainvälisten ihotautilääkäreiden, tutkijoiden, tiedemiesten ja yleisesti tervettä ihoa edistävän teollisuuden kanssa. He suovat ammatillista akkreditointia riippumattomien asiantuntijoiden dermatologista merkintää hakeville yrityksille, palveluille ja tuotemerkeille.

 
Itselleni kuukautisten haju ei ole ikinä ollut ongelma. Hyvällä hygienialla hajua ei pahemmin pitäisi olla. Enkä ole koskaan kuullut kuukautisten hajun aiheuttavan kenellekään allergiaa, pahoinvointia tai muita oireita. Tuntuu täysin ylimitoitetulta hyökätä harmitonta asiaa vastaan parfyymein ja kemikaalein. Harmillista, että intiimituotteisiin ei päde kosmetiikkaa koskevat kemikaalimääräykset. Siteissä voi siis olla aineita, jotka vaikuttavat käyttäjien terveyteen. Näin onkin. Löysin erään Always-siteen tuoteselosteen.
HUOM: tämä ei ole hajustetun, ”uutta teknologiaa” sisältävän siteen tuoteseloste.

Side sisältää: 
Petrolatum, Behenyl Alcohol, Zinc Oxide, Silica Dimethicone Silylate, Isononyl Isononanoate, Serica, Glycine Soja Oil, Polyhydroxystearic Acid, BHT, Tocopherol, Chamomilla Recutita Flower Extract, Bisabolol, Parfum, Benzyl Salicylate, Citronellol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Linalool, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Alpha-Isomethyl Ionone
Silmääni (ja pimppiini varmaan myös) pistävät:

 
Jokainen voi klikata ja nähdä, mitä näistä aineista kerrotaan. Yhteistä kaikille on, että ne ovat hyvin allergisoivia ja niiden käyttöä ei suositella tai käyttöä suositellaan rajoitettavaksi. Lisäksi tuotteen hajusteet ovat selkeästi vahvoja, vaikka parfyymin laadusta ei kerrota enempää. Hajusteet sisältävät usein muun muassa ftalaatteja. Ftalaatit saavat tuoksun (lemun) säilymään pidempään.
Koska siteisiin eivät tosiaan päde kosmetiikan säännöt, ei myöskään tuotteen sisältämiä nanomateriaaleja tarvitse merkitä. Epäilen, että Alwaysin mainitsema ”uusi teknologia” tarkoittaakin nanoteknologiaa. Tuoteselosteessa mainittua zinc oxidea käytetään nanomuodossa hajunpoistoon ja anti-odour -tuotteisiin. Nanoteknologialla voidaan sinkkiokdisista myös valmistaa antibakteerisia tuotteita, eli biosidejä. Biosidejä taas ei pitäisi olla kotikäytössä lainkaan.
Itse olen nyt siirtynyt taas käyttämään kuukuppia, joka lojui pari kuukautta laatikon pohjalla. Toivottavasti Always saisi tarpeeksi palautetta ja tekisi jatkossa ihan tavallisia siteitä, jotka eivät aiheuta oireita ohikulkijoillekin.
Oletteko te huomanneet uusien siteiden vahvan hajun nenässänne, tai jossain muualla…? Mitä mieltä olette, voitteko käyttää niin vahvan hajuisia tuotteita?

Lisäys 26.6.2015
Tukesilta sain tällaisen viestin:
”Kemikaalilainsäädäntö koskee tietyiltä osin myös esineitä, kuten terveyssiteitä, vaikka nimenomaan näihin kohdistettuja rajoituksia ei olekaan. Ihoa ärsyttävien kemikaalien käyttöä ei kuitenkaan yleisesti ole kielletty. Tuotteiden valmistajat ja maahantuojat vastaavat siitä, että tuotteet ovat lainsäädännön mukaisia.
Ohjeistamme kuluttajia vastaavissa tapauksissa olemaan yhteydessä tuotteen myyneeseen liikkeeseen tai valmistajan asiakaspalveluun, jotta yritys saa tiedon asiakkaiden mahdollisista ongelmista tuotteen kanssa.
Jos samasta tuotteesta tulee meille useita kuluttajien tekemiä ilmoituksia, voimme valvonnassamme tarvittessa reagoida.”
Te oireita saaneet, laittakaa myös viestiä Tukesiin!
http://www.tukes.fi/fi/Kuluttajille/Vaarallinen-tavara—palvelu/Ilmoitus-vaarallisestapuutteellisesta-tuotteesta/

LISÄYS 27.6.
Iltalehden uutiset aiheesta:
Oireita terveyssiteistä – uudistus sai kuluttajat raivostumaan
Allergialiitto tyrmää haisevat terveyssiteet

Sinussa on enemmän voimaa kuin tiedätkään! Yli 60 000 asiakastani Suomessa ja maailmalla ovat hyötyneet Free to Heal® menetelmästä, meditaatioistani sekä workshopeista. Opetan sinulle mielen tehokkaimmat työkalut Eroon oireista -kirjassa tai Free to Heal 2.0. -verkkokurssilla. Tule mukaan ja löydä oma voimasi.

223 Comments

  1. Toimistosta
    24.6.2015

    Kiitos tästä! Täyttä asiaa.

    Vastaa
  2. Jenni
    24.6.2015

    Sain jonkun lehden välissä tuotenäytteen näistä hajullisista siteistä. Roskiin meni, ei käynyt mielessäkään että niitä olisin käyttänyt.

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      Hah! Kätevää, että tuli näyte. Nyt tietää, mitä ei kannata ainakaan ostaa.

      Vastaa
  3. Alina
    24.6.2015

    Noiden tuoksullisten siteiden haju on todellakin niin voimakas että se ottaa nenään terveyssidehyllyjen välissä. Kammottavaa miten tällaisia edes tehdään saati käytetään. Sen verran herkkään paikkaan noin mahdottomasti kemikaaleja, huhhuh. Kait ne sieltä mukavasti imeytyy limakalvoilta muualle elimistöön . Jipii.

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      Joo en ihan ymmärrä. Minä ainakin varjelen sitä paikkaa erityisesti kemikaaleilta.

      Vastaa
      1. Kaisa
        25.6.2015

        Minä järkytyin Turkissa, kun ostin kuopukselle vaippoja ja ne oli parfymoitu!? Ja nyt ne aikovat myrkyttää sekä lapset että naiset?!
        Eiköhän jossain kohtaa kannattais jo lopettaa turha ”tuotekehittely”!

      2. maria
        26.6.2015

        Turkissa varmaan vahvasti hajustettuja. Ikävä uutinen on, että moni lukija on kertonut täällä että myös Suomessa suurimmassa osassa markettien vaipoista on hajusteita. Tälllä jossain kommentissa on lista niistä tuotteista.

  4. B
    24.6.2015

    Olen myös huomannut Always -siteiden uudistuksen ja hajun ja se kemikaalihaju on aivan kamala. Viimeksi, kun käytin sidettä pelkäsin, että siteen kemikaalihajun havaitsevat kaikki muutkin. Tällä hetkellä siteen käyttö on siis entistä epämukavampaa. Yritin metsästää, jos vanhoja siteitä olisi ollut vielä kauppojen hyllyllä. Täytyy varmaan löytää joku muu kuukautissuoja 🙁

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      😀 Se olisikin noloa. Kaikki huomaisi, että minulla on kuukautiset, koska haisen Alwaysille! Toivottavasti löydät niitä vanhoja! Itse olen tykännyt aina Joutsenmerkityistä.

      Vastaa
      1. B
        25.6.2015

        Tosi kiva, että lähetät yhteispalautteen Alwaysille! Toivottavasti ymmärtävät muuttaa tuotetta. Tajusin myös, kun luin kommenteista iho-oireista, että olen myös melko varma, että kuukautisten aikaan alapäähäni ilmestuneet patit/finnit/ihokarvatulehdukset olivat todennäköisesti Always-siteestä johtuvaa, ikinä ennen en ole sellaisia oireita kuukautisten aikana saanut.

      2. maria
        25.6.2015

        Jep, laitan vielä uudelleen linkin, kun tänne on tullut taas lisää kommentteja. Yyhh, ei kuulosta kivoilta nuokaan mahdolliset oireet…

      3. Eevi
        26.6.2015

        Mä oon ihan järkyttyny. Mulla on ollut sellanen jännitys aina, että menkat haiskahtaa muidenkin nenään. Ostin kyseisiä siteitä ja ihmettelin, että mitä ihmeellisiä kipeitä patteja mulla ilmesty alakertaan. Talirauhasten tulehduksiahan ne ja kaksin kappalein 🙁 en osannut yhdistää niitä siteisiin, mut eipä niitä oo ollu näin.

      4. maria
        26.6.2015

        Tee sinäkin ilmoitus Tukesille!

      5. jenna
        17.10.2015

        Olipas hyvä että satuin lukemaan tämän postauksen. Itsen olen ihmetellyt alapäähän tulleista pateista muutamien viime kuukautisten aikana. Itse ostan aina allwayssia koska mielestäni pysyy parhaiten paikallaan. Katsoin viimeksi oikein tarkasti että paketissa EI lue että on hajustettuja. Mutta olivat silti. Haju on aivan hirveä. Saako niitä hajuttomia enää ollenkaan?

      6. maria
        18.10.2015

        Ohhoh! Moni muukin on kertonut saaneensa patteja alapäähän näistä siteistä. Jos paketissa lukee ”uutta teknologiaa” on siinä myös sitä tuoksua. Jos löydät selliaisia, joissa ei tätä ole, niin ne ovat niitä vanhoja.

    2. tsip
      25.6.2015

      Aivan! Jos olet tähän asti onnistunut ”salaamaan” muilta ihmisiltä sen, että nyt on se aika kuusta, niin ta-daa! Tällä haju-uudistuksella kaikki tietävät varmasti jatkossa.

      Vastaa
      1. maria
        25.6.2015

        Jep ja varsinkin tämän kohun jälkeen!

    3. Anskuliini
      5.11.2015

      Minä myös olen ollut vuosikymmeniä uskollinen Alwaysin käyttäjä koska ne vaan on tuntuneet parhaimmilta ja nyt tämä järkyttävän ällöttävä haju näissä uusissa siteissä olen käyttänyt wc:n raikastimena näitä paketteja mutta en tiedä se kuvottava haju pistää yökkimään kun on niin voimakas. Kesällä kolusin kaikki kaupat läpi ja ostin vanhoja varastoon missä ei ollut tätä hajua!

      Vastaa
      1. maria
        6.11.2015

        Hyi! Laita sinäkin ilmoitus Tukesille, ei tuotteen kuulu aiheuttaa kuvotusta. Se voi oikeasti olla merkki siitä, että tuotteessa on oikeasti jotain myrkyllistä.

      2. Anskuliini
        6.11.2015

        Juu laitoin tukesille ilmoituksen mutta sieltä tuli vastaus että he eivät käsittele yksittäisiä riitäasioita siis eihän kyse nyt tässä ollut mistään riita asiasta. No mutta ne varmaan on näitä automaattivietejä millä ne vastaa niinkun tämä P&G myös eli se sama liibalaaba mene terveyskeskukseen jos sinulle on tullut jotain oireita. Mutta ilmeisesti tämä ihmisten valittaminen on tuottanut tulosta koska viestin alla oli teksti:
        Jos haluat ostaa Always-terveyssiteitä ilman tätä uutta teknologiaa, voit ostaa Always Ultra Silk Normal tai Always Normal Plus- terveyssiteitä siivekkeillä. Näiden lisäksi olemme tuomassa markkinoille Always Ultra siteet malleissa: Normal, Normal Plus (siivekkeillä), Long Plus (siivekkeillä) ja Night (siivekkeillä). Näissä ei ole tuoksu-teknologiaa, ja ne pitäisi löytyä kauppojen hyllyiltä piakkoin, elleivät jo ole lähikaupassasi. Kannattaa kysyä kaupan henkilökunnalta, niin saat tarkinta tietoa, koska uudet siteet löytyvät heidän valikoimastaaan. Pakkauksissa on ”fragnance free” –leima.

      3. Anskuliini
        6.11.2015

        Ainiin piti vielä sanoa että kiitos Maria ihan superisti tästä hienosta jutusta että sinä nostit tämän asian esille ja keskusteluun sillä tässä oon monta kertaa miettinyt että mitä tälle asialle voisi tehdä ja minne valittaa että tuollaisia hajusteita käytetään. Ei ne voi niinkun sanoit olla terveellisiä ei aikuisille saati sitten lapsille että kun niitä lisätään kerran lasten vaippoihinkin itsellä kun ei ole lapsia niin ei niistä ole kokemusta. Kiitos!

      4. maria
        8.11.2015

        Kiitos!

      5. Anskuliini
        6.11.2015

        Nyt vasta luin tuolta noita alempia kommentteja elikkäs tää FragnanceFree onkin sitten suurta kusetusta näin rumasti sanottuna. Mä kun jo juhlin täällä että hei ne tuo takaisin ne vanhat hyvät siteet always kun on ollut ainoa joka pysyy hyvin paikalla ja tuntunut hyvältä en ole löytänyt muuta vastaavaa merkkiä vaikka olen yrittänyt kokeilla muita merkkejä mutta ilmeisesti se vaan on pakko tottua.

      6. maria
        8.11.2015

        No niinpä! Eikö olekin hullua. Itse olen nyt siirtynyt kuukupin käyttäjäksi, suosittelen kokeilemaan…

      7. maria
        8.11.2015

        Oho, meniköhän johonkin väärään paikkaan Tukesilla? Hmm..
        Joo, Alwaysiltä moni on saanut tuon saman viestin…

  5. Reetta L
    24.6.2015

    Maria, onpa ihana, että kirjoitit aiheesta. Säikähdin itsekin aluksin, että olenpas herkistynyt nyt tosi paljon lisää kun olen 11-vuotiaasta saakka käyttänyt always-siteitä ja nyt tänä keväänä pölähti sellainen haju!! Ja mikä pahoinvointi siitä tulikaan. Haju leijaili vielä pitkään limakalvoilla ja herkistyin päiviksi muillekin hajuille. On todella vaikea uskoa, että kyseessä on turvallinen tuote. Ja on todella vaikea uskoa, että naiset oikeasti haluavat tuollasta kuten always vastauksessaan väittää.
    Minusta myös väite siitä että vuoto haisee on puppua. Jouduin nyt ekaa kertaa elämässäni tämän alwaysin tempun jälkeen keksimään vaihtoehdon ja tilasin itselleni kestositeitä. Oli kalliimpi investointi, mutta olen yllättynyt niiden käytön helppoudesta. Käytän kuukuppia tai tamponia niiden kanssa. Mitään hajuhaittoja ei ole tullut!
    Itse sain alwaysilta korvauksen ostamastani paketista (sen hinnan). Hyvä, että edes sen, mutta se ei korvaa sitä huonovointisuutta ja inhotusta mitä tuoksu aiheutti. Ikävintä on, että se tuli täytenä yllätyksenä! Minun pakkauksessani ei ollut mitään merkintää tuoksusta! Joten tottakai oletin siteiden olevan samaa vanhaa tavaraa kuin ennenkin. Paketissa pitäisi ehdottomasti lukea ”hajustettu” tai muuta vastaavaa ja tosiaan tuo löytämäsi tuoteseloste pakkauksesta puuttuukin. Ei tiedä myrkkyä ihoansa vasten pistää..
    Always taitaa olla tällä hetkellä muutaman ostajan köyhempi.. toivottavasti se johtaa radikaaleihin toimenpiteisiin ja heräämiseen: Minä uskon että ihmiset haluavat nykyään turvallista ja kemikaalitonta tuotantoa tai tuotteita.
    Mitenhän ne ihmiset tehtaallakin…hyh… haisee varmaan kilometrien päähän….jaiks

    Vastaa
    1. tuoksuu voimakkaalle
      25.6.2015

      Minäkin olen ostanut tuotteita, joissa on lukenut hajustamaton, mutta niissä on ollut aivan kamala voimakas tuoksu. Kaupan hyllyllä on ollut vierekkäin hajustettu ja hajustamaton. Tuntuu, että tuo tuoksu tunkee paketista läpi ja tarttuu hajustamattomiinkin tuotteisiin. Eli eipä välttämättä taida auttaa vaihtaa merkkiä, jos niihinkin pakkauksiin on tarttunut Se voimakas tuoksu.

      Vastaa
  6. Helix
    24.6.2015

    Hei!
    Kerran epähuomiossa näitä tuoksullisia ostaneena ja pitihän ne sitten käyttää kun nuuka on 😀 huomasin että päätäni särki joka päivä kun näitä käytti ja itsestäni kanssa tuntui että on kyllä voimakas tuoksu. Haistaakohan tän muutkin ympärilläni! Järkytyin miten voimakkaita kemikaaleja näissä käytetään kun mieheni tultua eräänä päivänä vessasta tokaisi hän minulle että mitä ihmeen tököttiä sä olet tonne vessaan kylvänyt kun hän meinasi yrjötä tuosta pöyristyttävästä hajusta. Lähdettiin sitten yhdessä ottamaan selvää mikä tämä haju oli ja allwayshan se siellä miehen melkein tyrmäsi. Silloin lensi tuoteselosteen tutkimisen jälkeen paketti roskiin. Ei kiitos enään niitä. Olet oikeassa! Ei se ”lemu” niin kamala ole kunhan pitää vaan hygieniasta huolen.

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      😀 Mikä kokemus! Ei oo totta. Mäkin olen supernuuka, mutta näitä en olisi voinut käyttää.
      Hieno mies sulla kun ymmärtää että naisen ei kuulu tuoksua kemikaalille!

      Vastaa
  7. Itse olen aikoinani saanut oireita kaikista muista paitsi Vuokkoset- siteistä. Nykyään liputan kuukupille, ihan paras. Ei haise, ei tunnut, ei aiheuta oireita. Suosittelen!

    Vastaa
    1. Maria
      24.6.2015

      minäkin olen joskus käyttänyt Vuokkosia. Niillä on Joutsenmerkkikin.

      Vastaa
      1. Nimetön
        26.6.2015

        Ja ovat kotimaisia.

      2. Anna Tuulia
        21.1.2016

        Mä olen myös pitkään jo käyttänyt vain Vuokkoset siteitä. Vuokkoset siteistä kerrotaan näin: ”Tuotteisiimme ei valmistuksessa lisätä lainkaan kemikaaleja, eikä tuotannostamme aiheudu päästöjä ympäristöön tai vesistöihin. Tuotantoprosessissa syntyvä lämpö käytetään tuotantohallin lämmittämiseen. Pakkauksissa käytetään kierrätettäviä tai poltettavaksi sopivia materiaaleja: biohajoavaa muovia tai polyeteeniä sekä kartonkia.” Kuulostaa siis hyvältä eikä allergisoi. 🙂

    2. Ansa
      1.7.2015

      Todellakin! Suosittelen kyllä kaikille kuukupin käyttöä! Uskomattoman vaivatonta (vaatii pientä harjoittelua ensin), helppoa ja paljon edullisempaa kuin esim. siteiden käyttö. Kokoja löytyy niin synnyttämättömille kuin synnyttäneillekin naisille. Kuukuppeja (ja kestositeitä) löytyy nettikaupoista ja esim. Ruohonjuuresta.

      Vastaa
  8. Minna
    24.6.2015

    Kiitos muistutuksesta, näistä mun pitikin laittaa palautetta.. Ihan hirveä haju ja tarttui päälihousuihinkin ja haistoin sen koko ajan vaatteiden läpikin, itelläkin oli pakko käyttää kun ei muuta reissulla ollut. Meidän hotelli lomamatkalla haisi ihan samalle, mikä lie huonetuoksu tai pesuaine, kiva. Ja tosiaan kusetusta, että tuotekarttaan on merkitty ”hajustetut tuotteet” erikseen, jos kerran koko tuoteperhe on kyllästetty oletusarvoisesti tuollaisella löyhkällä..

    Vastaa
    1. Maria
      24.6.2015

      Tai ehkä hotellihuoneen edellinen asukas oli Always-käyttäjä. Ja haju jäi leijumaan. Kamala ajatus! 😀

      Vastaa
    2. tuoksuu voimakkaalle
      25.6.2015

      Samaa olen huomannut minäkin. Tosiaan siteiden tuoksu tarttuu kaikkiin housuihin. Olen ostanut kaupasta sellaisia Alwayseja, joissa lukee, että hajustamaton, mutta niihinkin on tarttunut Se voimakas tuoksu. Aivan kamala tuoksu! Vielä kun olen allerginen ja herkkäihoinen.

      Vastaa
      1. maria
        25.6.2015

        On tosiaan mahdollista, että Alwaysin ”hajustamattomissa” on myös hajua. Astma ja allergialiitto lupasi selvittää asiaa. Todella ikävää, että tuote ei ole sitä, mitä paketissa luvataan. Varsinkin tällaisessa asiassa, joka liittyy terveyteen monin tavoin.

    3. Kerrossiivooja
      25.6.2015

      Tämä selittää! Olenkin kesätyössäni ihmetellyt mikä minua niin aivastuttaa vaihtaessani hotellihuoneiden kylppäreiden roskiksia, kun sisältönä on vain kuukautissuoja. Kiitos kuukuppien olemassaolosta!

      Vastaa
      1. maria
        25.6.2015

        OMG! 😀
        Tähänhän pitää työsuojelun puuttua!

  9. ihottumaa
    24.6.2015

    Kiitos Maria. Sain järkyttävät iho-oireet hajustetuista siteistä, kesti melkein kuukauden että tulipunainen ihottuma alkoi hälvetä. En saa yleensä mistään ihottumaa, näissä on jotain hyvin ärsyttävää. Hajustetut siteet pitäisi olla merkitty selkeästi, kun haju tarttuu hyllyllä muihin paketteihin, ei enää erota mikä on raikas tuote. Pari kertaa väärää tuotetta ostettuani siirryin ekokauppaan ja hamstrasin varmasti hajusteettomia siteitä loppuvuodeksi. Turhaa ympäristön saastuttamista ja vaivan aiheuttamista ihmisille.

    Vastaa
    1. Maria
      24.6.2015

      Kuukauden kestänyt ihottuma! Rajua. Eikä varmasti kerro ainakaan siitä että näitä olisi turvallista käyttää.

      Vastaa
  10. Anna
    24.6.2015

    Tässä kohtaa on taas iloinen, kun käyttää ekologista kuukuppia. Itselle tuon käyttö on ollut vaivatonta ja mukavaa, kun taas kaikki siteet kuivattivat ja olivat pidemmän päälle ikävän oloisia pitää.

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      Mun pitää kyllä kirjoittaa kuukupista tän postauksen jälkeen!

      Vastaa
    2. Nimetön
      26.6.2015

      kestositeet ovat ehkä se suorin vastine kertakäyttösiteille.
      Ja aivan ihana vaihtoehto ovatkin!
      Eivät haise, haudo tai kutita, eivät edes rapise yleisövessassa vaihdettaessa 😉 Ja imukyvyltään hakkaavat kertakäyttöiset koska vaan.
      Näistä pitäis kans puhua enemmän.

      Vastaa
      1. maria
        26.6.2015

        Lupaan kirjoittaa blogiin!

  11. katelyn
    24.6.2015

    En ole törmännyt hajuun kaupassa, kun harvoin tulee asiaa sille hyllyvälille 😉 Kuukuppi ollut käytössä jo melkein 15 vuotta. Pitääkin ihan mennä haistelemaan 😀
    Ei kyllä tulis mieleenkään tuollaisia kemikaaliläpysköitä ostaa!

    Vastaa
  12. Anni
    24.6.2015

    En ole tuommosiin hajustettuihin vielä törmännyt mutta alwaysia olen boikotoinut jo vuosia. Rupesi ärsyttämään se jatkuva tuotekehittely ja mikälie hypersuperdry-side aiheutti kutinaa ja punoitusta. Roskiin lensi, kiukkuista palautetta piti laittaa mutta unohtui…

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      No ajatella, että jo se superdry-tekniikka aiheutti oireita!

      Vastaa
  13. Hanna
    24.6.2015

    Kestositeistä ei ole kokemusta, mutta kestovaipat ainakin haisevat käytössä vähemmän kuin kertakäyttöiset. Yksi pissa kertiksessä löyhkää metrien päähän, kestovaipasta joutuu kakkaakin nuuhkimalla nuuhkimaan.

    Vastaa
    1. Nimetön
      26.6.2015

      Kestositeiden kokeileminen kyllä kannattaa!
      Eteenkin, jos perheessä pestään vielä vaippapyykkiäkin, tulee pestyä siinä samalla.
      Kokeile, et enää suostu muovisissa hikoilemaan!

      Vastaa
      1. maria
        26.6.2015

        Harmi että meillä tuo vaippavaihe jo ohi. Mutta lupaan kokeilla!

      2. Nimetön
        26.6.2015

        Pesu hoituu kyllä muun ”tavallisen” pyykin joukossa joko 60 tai 40 asteessa.

  14. Tuutti
    24.6.2015

    Haju on kammottava ja aiheutti virtsaputken ärsytystä (oireet tosi samankaltaiset kuin virtsaputkentulehduksessa). Merkkiä on vaan pakko vaihtaa!!

    Vastaa
    1. Maria
      24.6.2015

      Täällä alkaa olla jo aika paljon näitä huonoja käyttäjäkokemuksia. Kokemasi vierasputken kirvely ei ole ihan pikkujuttu. Älytöntä että tällaisia tuotteita menee läpi tuotekehityksessä. Eikö näitä testata kenelläkään ennen???

      Vastaa
  15. Laura
    24.6.2015

    Minäkin ostin noita vahingossa kun olen niitä aina käyttänyt enkä kaupassa huomannut uudistusta. Sain myös iho-oireita, ensimmäistä kertaa. Ja haju oli niin hirveä etten voinut niitä käyttää. En myöskään osaa roskiin heittää käyttämättömiä siteitä joten nyt ne on tuolla kaapissa.. Harmi että tuli ostettua tuplapakkaus. Olisin myös halunnut lähettää palautetta (ja kysyä mihin voin palauttaa loppupakkauksen 🙂 ) mutta en ole löytänyt mistään palauteosoitetta. Osaisitko kertoa minne palautetta voi lähettää?

    Vastaa
    1. Maria
      24.6.2015

      Laitan Alwaysille huomenna linkin tähän postaukseen ja kehoitan lukemaan kommentit. Eli tätäkin kautta menee palaute perille. Laitan tänne vielä osoitteen niin jokainen voi halutessaan antaa tarkempaa tietoa.

      Vastaa
    2. Reetta L
      24.6.2015

      http://www.pg.com/se_SE/send_us_email_FI.shtml
      tuolta minä laitoin palautetta. Se on turhan vaikea löytää ja sivut vaihtuvat välillä ruotsinkielisiksi..tosi huonot sivut.

      Vastaa
      1. maria
        24.6.2015

        Kiitos! Huonot sivut – sekin vielä!

  16. Cpop
    24.6.2015

    Terveen naisen kuukautisvuoto -ei haise-, piste. Haju mikä kuukautisten aikaan tulee, johtuu nimenomaan siteistä ja tamponeista ja niissä kehittyvistä bakteereista sun muusta. Itse olen käyttänyt kuukuppia jo ainakin 5vuotta (raskaus/synnytyksesta palautumis poislukien) ja kun synnytyksen jälkeen en kuppia heti ensimmäisten kuukautisten alettua uskaltanut käyttää, järkytyin heti sitä kamalaa hajua mikä kuukautissuojista ja tamponeista lähtee(siis ihan niistä hajustamattomista)! Kuukupin kanssa ei ole samanlaista ongelmaa ollut koskaan, ei edes silloin kun se kuppi on ollut maximi ajan sisällä (8-12h).
    Kestopikkuhousunsuojia olen mietiskellyt hankkivani tuomaan ns. varmuuden tunnetta kupin kanssa pahimpina vuotopäivinä, jospa niistä ei lähtisi sama katku kuin kertissuojista..

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      Samaa mieltä olen. Itsekin olen käyttänyt kuppia ja haistellut sitä. Tuoksu vain raikas. Hajut ilmeisesti syntyvät enimmäkseen kun vuoto sekoittuu ilmaan (ja tosiaan kemikaaleihin tms muoviaineisiin).

      Vastaa
  17. Maria
    24.6.2015

    Paras Facebook-kommentti:
    Ne siteet haisee ihan kamalalle. Vähänkö ois noloo,jos joku kysyis,et onx sul joku uus hajuvesi. Ei kun mul on nää uudet rätit tääl housussa

    Vastaa
  18. Anonyymi
    24.6.2015

    Suosittelen Vuokkoset siteitä. Ennen käytin vain Alwayseja, mutta Vuokkoset ovat huomattavasti miellyttävämpiä, kuivempia ja hajuttomampia kuin muut. Eivät niin muovisen tuntuisia.

    Vastaa
    1. Kati K
      25.6.2015

      Tosiaan, mieluummin kotimaisia Vuokkosia kuin monikansallisen kökköyhtiö Unileverin tuotteita! Mä en voi käsittää tätä ns. tuotekehittelyä, joka on vain ja ainoastaan rahanahneutta. Ja vielä ihmisten terveyden kustannuksella. Eikä ne ees häpeä… 🙁
      Kuukuppi on maailman paras, jopa tämmösellä vuodan kuin pistetty sika- ihmisellä. Jokaisen pitäisi opetella käyttämään sitä (ekologisuus, helppous, kuukautiskivut jostain syystä helpottaa (itse havainnut tämän), huomaamattomuus).

      Vastaa
      1. maria
        25.6.2015

        Kyllä. Tuttavien saama asiakaspalaute on ollut ihan tökeröä!

      2. Nina
        27.6.2015

        Alwaysia valmistaa Procter & Gamble, joten palautetta oikealle firmalle.

      3. maria
        27.6.2015

        Näin on. Palautetta myös tuonne Tukesille, eli Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle.

      4. maria
        27.6.2015

        Ja sama valmistaja tekee myös Pamperseja

  19. Kati
    24.6.2015

    Ainakin haistaa kellä on Alwaysit pöksyissään…

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      😀 Musta tuntuu, että kuukautissuojien idea ei ole paljastaa kenellä on ”ne päivät”, vaikkei siinä mitään pahaa olisikaan…

      Vastaa
  20. tanja
    24.6.2015

    Hajut olen huomannut hyllyvälissä, kun töissä joudun hyllyjä täyttämään. Ihan karmivan tuoksuisia, aivan henkeä ahdistaa. Itse käytin tyytyväisenä kuukuppia monta vuotta, kunnes toisen lapsen jälkeen en enää pystynyt. Liekö syynä lievä kohdunlaskeuma vai mikä, mutta kuppi aiheuttaa aivan infernaaliset menkkakivut. Ei auttanut merkin tai koon vaihtokaan 🙁 Harmillista, sillä kuppi on ehkä maailman hienoin keksintö! Nykyisin käytän tamponeja ja siteitä ja suosin ympäristöystävällisintä aina, kun mahdollista.

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      Ymmärrän, että vaikea tehdä töitä näiden kanssa! Mitähän kauppias sanoo, jos ehdotat, että hyllyt täytettäisiin jollain muulla tuotteella?

      Vastaa
  21. Emilia
    24.6.2015

    Tämä on tosi kuumottava aihe.
    Olen todella ihoherkkä atoopikko ja saan itselleni ihottumaa jo hajusteettomistakin siteistä. En ikinäikinäikinä uskaltaisi riskeerata ja ostaa hajustettuja suojia.
    Viime kesän festareilla olin allergianuhassa ja kaveripoika joutui haistelemaan kaikki terveyssidepakkaukset läpi, ettei niissä olisi mitään ylimääräistä tuoksua. Muakin ärsyttää, kun haju tarttuu normipaketteihin ja hajusteettomia on to-del-la vaikea paikantaa.
    En käsitä miksi tekotuoksuja pitää laittaa joka asiaan roskapusseista siteisiin.

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      Ei saisi nauraa. Mutta tuo että kaverit haiselee puolestasi siteitä on vähän hassua! Mutta todella järkyttävää myös, jos oletus on, että kertakäyttöiset kuukautissuojat on parfymoituja.

      Vastaa
      1. "Week of shame?"
        26.6.2015

        Mun on nyt pakko kommentoida. On todella hyvä että tämä vaarallinen ”kemikaaliside -suuntaus” on nyt nostettu keskusteluun. Mutta surullista on tässäkin keskustelussa huomata, kuinka pahinta mitä tasa-arvoinen nykynainenkin edelleen pelkää, on se että eihän kukaan vaan huomaa että on kuukautiset! Moni nainen vuotaa neljännesosan hedelmällisestä iästään. Koko se aikako pitäisi pelätä ja hävetä, rapinaa, kuukautisten tai siteen hajua..? Ymmärrän että ohivuodot ovat ärsyttäviä, mutta täydellisessä maailmassa ne eivät olisi sen nolompia kuin muutkaan tahrat. Tämä ”niiden” päivien häpeä on ikivanha juttu ja voisi jo unohtua. Aiban turhaa energian ja huolen hukkaa. Ei ole helppoa teinityttöjenkään selvitä koulussa epäsäännöllisten kuukautistensa kanssa, kun me aikuiset naisetkin viestitämme, että asia pitää salata muilta. En itsekään ole tarpeeksi rohkea. Töissä voidaan valittaa esim. päänsärkyä, mutta harva kehtaa valittaa kuukautiskipujaan miespuolisten työkavereiden kuullessa. Eipä tekisi pahaa miestenkin nähdä, mitä moni nainen joutuu kestämään. Vaikka kuukautiset vaikuttavat valtavasti naisten elämään, ne ovat edelleen tabu. On yhteiskunnallisesti kätevää kun näin suuri kansanterveydellinenkin asia on ”shh shh vessajuttu” – säryt jne. Kärsitään hiljaa. Itse kannattaisin rahallista tukea naisille kuukautiskuluihin. Mehän ne uudet veronmaksajatkin tehdään.

      2. Nimetön
        26.6.2015

        Meillä on työyhteisössä vain naisia. Ehkäpä juuri siksi meillä kyllä puhutaan ja tiedetään. Ehkä se on helpompaa sanoa, kun toiset ymmärtävät.

  22. Maria
    24.6.2015

    Tämäkin oli hyvä:
    ”Ottaa pataan nämä mainokset, että pitäisi muka ostaa jotain tuoksutuppoja voidakseen matkustaa muiden kanssa hississä etteivät muut haista. Anna mun kaikkeni kestää!”

    Vastaa
  23. maria
    24.6.2015

    Oho, täällähän on kokonainen keskustelu aiheesta: http://www.vauva.fi/keskustelu/4480839/ketju/uudet_always_siteet_aivan_jarkky_haju

    Vastaa
  24. Huh huh. Mä ihan pöyristyneenä luen tätä tekstiä ja näitä kokemuksia. Älytöntä. Mä en enää käytä siteitä itse, kun sairastelujen myötä on jo etuajassa vaihdevuodet alkaneet, mutta aihe koskettaa, kun kemikaaleista olen tarkka. Onneksi on teitä, jotka antavat palautetta. Täähän on ihan järjetöntä.

    Vastaa
    1. maria
      24.6.2015

      No mä olen ihan häkeltynyt näistä kokemuksista myös! Lisäksi löysin keskustelun vauva-sivustolta, siellä on kymmeniä lisää:
      http://www.vauva.fi/keskustelu/4480839/ketju/uudet_always_siteet_aivan_jarkky_haju
      Tuntuu aivan hullulta!

      Vastaa
  25. mirkki
    25.6.2015

    Kyllä.. Olen miettinyt samaa ja se hajuste tuntuu tunkevan esim. käsilaukuista repuista ja omista housuistakin :S

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Voi ei.

      Vastaa
  26. tytt
    25.6.2015

    rakastan kuukuppiani vielä vähän enemmän tämän postauksen jälkeen 😀
    miksei kaikki maailman naiset käytä sitä? helppo, vaivaton, hajuton. täydellinen!
    tee postaus ja levitä kuukupin ilosanomaa 😀
    minua ärsyttää allwaysin melkein aggressiivinen mainonta.
    oispa lunetella tai jollakin muulla kuukuppi-merkillä laittaa edes vähän rahaa mainontaan, niin varmasti naiset käyttäisivät enemmän niitä.

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Tuo mainos, jossa väitetään naisten haisevan on aivan törkeä ja agressiivinen.
      Itsekin vasta nyt tajuan, miten onnekas kuukupin käyttäjä olen!

      Vastaa
    2. Karpalo
      26.6.2015

      Oletko koskaan kuullut esim. sellaisesta kuin vaginismi?
      Kaikki eivät valitettavasti – syystä tai toisesta – voi käyttää kuukuppia, vaikka se erinomainen keksintö onkin.

      Vastaa
      1. Nimetön
        26.6.2015

        Kertakäyttöiset siteet voi vaivatta korvata kestositeillä.
        Niitä(kään) ei kukaan meille agressiivisesti mainosta, vaikka tuotteina hakkaavat kertakäytöiset siteet milloin vain. Sama juttu kuin vaikka vaipoissakin. Siteitä ja vaippoja jaetaan ilmaisnäytteinä jo heti synnytyssairaalassa tai teineille koulussa. Että tässä on, käytä näitä, nää on hyviä. Eikä siinä mitään…
        …paitsi että ne vaihtoehdot tuppaa sitten jnohtumaan.
        Kestositeen tekee vaikka itsekin, eikä sen kustannuksen päätä huimaa. Alkuinvestoinnin jälkeen käyttö on käytännössä ilmaista. Ei siis mikään massabisneksen paikka, joten miksi sitä markkinamiehet huutelisivat…

      2. maria
        26.6.2015

        Kestositeitä on varmasti myös vaikea markkinoida teineille, jotka eivät ehkä vielä itse hoida pyykkiään. Äidit, oletteko antaneet teineillenne kestositeitä! Kertokaa kokemuksia!

      3. Nimetön
        26.6.2015

        Eroaako laittaminen pyykkikoriin oikeastaan siteiden laittamisesta vessaroskikseen?

      4. maria
        26.6.2015

        Kyllä. Ja aina vaan: synnytyksen jälkivuoto. Siihen ei voi käyttää muuta kuin sidettä.

  27. Sl
    25.6.2015

    Joo, ihan järkyttävä haju, muutenkin jo kaikki pesuainehyllyvälit tarvii kiertää, niin nyt ei voi mennä kuukautissuojahyllynkään ohi voimatta pahoin, saatikka sitten wc-paperi hyllyyn ohi, kun sielläkin on tässä tämän vuoden aikana alkanut haisemaan hajusteet. Mikä ihmeen buumi on pistää kaikkeen hajusteita sellasiin tuotteisiin, missä niitä ei todellakaan tarvita ( en kyllä keksi juuri yhtään tuotetta, missä niitä tarvittais). Kyllä itekkin oon siirtynyt kuukupin käyttäjäksi.

    Vastaa
  28. kaloriina
    25.6.2015

    Moi! Mun eräs ystävä kertoi, että Always käyttäisi tavan siteissään jonkin sortin matoja, jotka syövät veren eli siteet ovat todella imukykyisiä. Mua kiinnostaisi tietää asian todenperäisyys. Kuulostaa kyllä todella ällöttävälle. Itselläni kuukautisten aikaan alapää on aina reagoinut tavan Always siteisiinkin. En osaa selittää sitä tarkemmin.

    Vastaa
    1. Maria
      25.6.2015

      Ei ollut matoja tuoteselosteessa. 😀

      Vastaa
  29. VeeraMaria
    25.6.2015

    Olen nähnyt näistä Alwaysseistä vain mainoksen ja sekin on jo jotenkin kummallinen. En ole tajunnut, että ihminen haisisi kuukautisten aikaan jotenkin pahalle?! Kävin kyseleen työkavereiltakin ja tultiin yhessä siihen tulokseen, et ihminen, jolla normihygienia on kunnossa ei haise menkkojenkaan aikana niin, että muut sen haistaisi. Ennemmin nuo hajustetut siteet paljastaa sen, että on ”ne päivät”.
    Itse en ole voinut käyttää Alwayssejä ikinä, jo teininä sain ihan hirveät allergiareaktiot niistä ja sen jälkeen en ole edes kokeillut. Enkä ikimaailmassa laittaisi jalkoväliini hajusteilla kyllästettyjä siteitä tai vessapaperia! Kuukuppia käyttäisin niin mielelläni, mutta se ei pidä mulla lainkaan. Ehkä pitäisi kokeilla sitä nyt taas, kun kierukkaa ei enää ole. Kierukan kanssa menkat oli niin runsaat, ettei sitä ole pitänyt varmaan mikään. Kierukan poiston jälkeen tilanne helpottunut, että pitäisi kai kokeilla sitä kuppia taas.

    Vastaa
    1. Maria
      25.6.2015

      En ole nähnyt mainosta, mutta tuohan kuulostaa aivan törkeälle naisten halventamiselle. Aikuiset varmasti ymmärtävät sen olevan puppua, mutta joku lapsi tai teini saattaa jopa mennä härskin mainostajan lankaan.

      Vastaa
  30. Tsuff
    25.6.2015

    Satuin ostamaan paketillisen kyseessä olevia turhakkeita, sillä lähikaupan tarjonta ei muuhun antanut mahdollisuutta. Siteet löyhkäävät niin vahvasti, että selkä suorassa istuessa itse haistat siteet, ja vieressäkin istuva tajuaa aika nopsaan, että uusi alwaysin sidehän se siellä lemuaa 😀 Porukalla haistattelin tätä pakettia (joka jäi kaappiin lojumaan) arvovaltaiselle kaveriraadilleni ja olimme kohtuullisen pöyristyneitä koko tuotteesta. Nainen ei haise yhtään sen pahemmalta kuukautisten aikana sieltä kun piettää hygieniansa kunnossa. Niinkuin tässä ei olisi jo allerginen kaikelle muullekin mahdolliselle, niin terveyssiteet tähän vielä sitten päälle, pöh.

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      😀

      Vastaa
  31. Anna ulkomailta
    25.6.2015

    Kiitos että otit asian puheeksi, mä ostin vuosi sitten pitkän tauon jälkeen sidepaketin (raskauden ja imetyksen jälkeen) enkä hormonihuuruissani edes tajunnut hajun lähdettä heti vaan epäilin että raskauden aikana herännyt vihikoiran hajuaisti teki tepposet ja haistoin yhtäkkiä vain voimakkaasti aina olemassa olleita hajuja. En voinut udkos että Unilever ihan oikeasti hajustaisi siteensä niin voimakkaasti että sokeakin ne löytää hypermarketin hyllyltä.
    Ennen kuin paikansin hajun lähteen (Sanoinko jo että olen joskus vähän hidas) sain elämäni ensimmäisen hiivatulehduksen ja ihan järkyttävän kutisevan ihottuman.
    Lähetin palautetta Unileverille joka vielä kehtasi väittää ettei siteisiin ole lisätty hajustetta vaan siinä teknologiassa saattaa olla mieto tuoksu. No minä en kaipaa tuoksuvaa teknologiaa. Lohduksi sain voi voucherin joko voin ostaa lisää alwayseja.
    Olin käyttänyt Alwaysiä ekoista menkoista asti mutta enpä käytä enää vaan siirryin paikalliseen ”pirkkaan” ja ilokseni huomasin että ne ovat todella toimivia ja hintakin on vajaa puolet Alwaysin high tech hajusiteistä.
    Huomasin äskettäin että Tampaxkin on alkanut tekemään muutoksia tuotteisiinsa ja nopealla silmäyksellä näytti siltä että joku ”hajulukko” teknologia oli lisätty ainakin pearliin. En todellakaan aio tai uskalla testata.

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Tätä palautetta, jossa ihmiset ovat saaneet näistä tuotteista oireita on jo niin paljon!
      Hiivatulehduskin on niin ärsyttävä ja jopa aika kallis hoitaa. Pyydä vahingonkorvauksia ja rahat takas!

      Vastaa
    2. maria
      25.6.2015

      Oho, pitääkin tutkia noita tamponeja myös!

      Vastaa
  32. tanja
    25.6.2015

    Tampooneihinkin hajusteita, ei kai?? Siis mitä ihmettä? Miten ne menkat sieltä sisuksista tamponin kanssa haisee? Ja mitähän reaktioita siitä tulee, jos emättimen ulkopuolellakin hajusteet aiheuttavat oireita!
    Muutenkin on outoa, että laitetaan hajustetta, että voit käyttää samaa rätyiä jopa 8 tuntia! Siis miksi sitä ei voisi aikaisemmin vaihtaa? Kuka pitää samaa sidettä koko päivän, yh?
    Ja anteeksi huuteluni, mutta tämä asia saa minut nyt kovin tuohtuneeksi 😀

    Vastaa
    1. Anna ulkomailta
      25.6.2015

      Valitettavasti kyllä, piti oikein googlettaa valehtelevatko silmäni mutta ei vaan ne ovat ihan oikeasti lanseeranneet kevyesti hajustetut Tampax activet, ei siis pearlit kuten edellisessä postauksessa mainitsin.

      Vastaa
      1. maria
        25.6.2015

        Ok. VOI Vee. Ei voi olla totta! SIIS MIKSI KUKAAN HALUAISI HAJUSTAA EMÄTTIMENSÄ???

    2. maria
      25.6.2015

      Tästä aiheesta kannattaakin tuohtua!

      Vastaa
      1. Reetta L
        26.6.2015

        Eikä! Kai pakkauksessa on merkintä että tamponi on HAJUSTETTU!?!

      2. maria
        26.6.2015

        OMG

  33. Jarkko
    25.6.2015

    Koska toimin haittakemikaaleista vapaiden tuotteiden jälleenmyyjänä yrityksessä joka kampanjoi kemikaalien käyttöä vastaan ajauduin ihan ”ammatti mielenkiinnosta” lukemaan tätä artikkelia facebook jaon kautta.
    Luettuani tarkemmin ja nähtyäni kommentit ajattelin että voisin antaa asiaan rehellisen ja avoimen miehen näkökulman sekä mielipiteeni tuotteiden turvallisuudesta.
    Kuukautisten haju?
    Olen 40v ja en muista koskaan elämäni aikana haistaneeni kuukautisia kenestäkään tai ainakin jos olen haistanut niin haju ei ole ollut niin merkittävä että se olisi jäänyt mitenkään erityisesti muistiin, ei edes rakastellessa kuukautisten aikana. Toki käytetyt siteet voivat roskiksessa seistessään aromeja päästellä ilmaan mutta hei, kyseessä on normaalit ja luonnolliset hajut, miksi niitä pitäisi hävetä? Paljon mieluummin ne kuin kemikaalit!
    Kemikaalit ja tuotteiden turvallisuus?
    Olen tarkastellut tuotteiden ainesosia tarkemmin yli 2,5 vuotta ja viimeiset 7 kuukautta erityisesti syventäen tietoani haitallisien kemikaalien osalta.
    Tieto aiheuttaa usein tuskaa, mutta tietämättömyys voi aiheuttaa vielä paljon pahempaa jälkeä!! Voitte kukin lisätä tietoisuuttanne katsomalla pari englanninkielistä videota sivuilla http://livinglifechemicalfree.com/
    Sillä aikaa kun vastuulliset yhtiöt ottavat askelmia kemikaalien vähentämiseksi, Always näyttää menevän vauhdilla tuotekehittelyssään huonompaan suuntaan aiheuttaen suurta vahinkoa kuluttajille. Tuotteita jotka sisältävät always tuotteiden kemikaaleja en käyttäisi missään kohti ihoa saatikka sitten herkässä paikassa jossa tuotteen kemikaalit imeytyvät pahimmillaan limakalvoilta suoraan elimistöösi. Sen perusteella mitä uudessa paukkauksessa EI lue ja miten yhtiö vastaa kyselyihin toimii Always yhtiö erittäin vastuuttomasti, suorastaan häikäilemättömästi piittaamatta asiakkaiden hyvinvoinnista ja terveydestä.
    Tämä olisi selkeä joukkokanteen paikka viimeistään siinä vaiheessa kun always tuotteiden käyttäjillä alkavat kaikki muut vakavat oireet kehon immuunipuolustuksen romahtaessa näiden käytettyjen kemikaalien takia. Toivon kuitenkin että nämä tuotteet saadaan pois kaupoista välittömästi ja hyvissä ajoin ennen sitä.
    ÄLKÄÄ hyvät naiset missään nimessä käyttäkö näitä ALWAYS uutuustuotteita!!
    Kerroin joidenkin yhtiöiden askelista parempaan suuntaan. Olemme olleet vahvasti mukana kampanjoimassa jotta yhä useampi yhtiö tekisi näin, tässä Michael Wennigerin (yrityksemme johtaja) facebookissa julkaisema kirje Janet Nudelmanilta (”turvallinen kosmetiikka” kampanjan johtaja) jossa todetaan revlonin lupautuneen poistamaan yhteisestä painostuksestamme joitain haitallisista kemikaaleista tuotteissaan jotka on yhdistetty mm. rintasyöpiin ja lasten saantiin:
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=904364939596294
    Tekisi mieli kirjoittaa tähän myös mitä kaikkea hormonipillerit ja kierukat saa naisissa aikaan mutta ei tehdä tästä kuitenkaan romaanin pituista kommenttia.
    Vaihtoehto kuukautissiteille?
    Törmäsin sanaan kuukuppi n. 0,5v sitten. Mikä ihmeen kuukuppi?!? Miehet ei tätä sanaa juurikaan tiedä jos nyt ei kaikki naisetkaan. Luettuani aiheesta sanaan törmättyäni totesin että kuukuppi on sellainen tuote jota jokaisen naisen kannattaisi ainakin kokeilla, sitä on suitsutettu erittäin paljon niiden osalta jotka sitä ovat käyttäneet. Toki kaikki ei sovi kaikille mutta suosittelen kokeilemaan 🙂

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Kiitos! Mahtavaa saada tänne miehinen näkökulma ”kuukautisten hajuun”.
      Oma miehenikin on sen verran tiedostava, että jos pyydän ostamaan kuukautissuojia, tulee taatusti mahdollisimman ekoa ja ympäristömerkittyä.
      Mutta nyt on tullut lisää tärkeää tietoa Always-siteistä: Myös ”fragnance free” -tuotteet haisevat. Eli haju on tuossa ”uudessa teknologiassa” itsessään. On todella huolestuttavaa, että tuotteessa on maininta hajusteettomuudesta kun se sitä ei selkeästi ole. Nyt on otettava selville, saako tällaista ”fragnance free” – väitettä kyseisessä tuotteessa olla.
      Ehdotan myös, että asianomaiset tekevät joukkokanteen. Tänne ja asiaa käsitteleviin keskusteluihin on tullut valtavasti käyttäjäkokemuksia. Moni on joutunut hoitamaan vaivaansa, käymään lääkärissä ja ostamaan lääkkeitä tuotteiden takia. Näistä on saatava korvaus vamman aiheuttajalta!

      Vastaa
      1. Janna
        25.6.2015

        Hei mielenkiintoista.. Kommentoinkin jo tuonne myöhemmin. Mä ihmettelinkin, miten Alwaysin hajustamaton sidepakkaus, jonka ostin ennen tuota hajupakkausta, haisi myös kemikaaleille! Ja mä luulin jo, että tulin jotenkin hajuharhaiseksi siitä hajusidepaketista. Mutta nyt selvisi sekin! Kiitos

  34. Sini
    25.6.2015

    Olen aina saanut allergiaa ja astmaoireet pahentunut, kun olen käyttänyt Alwaysia. Alapää on ollut kuin tulessa. Jos siteitä on pakko käyttää ”hätätilassa”, niin käytän Vuokkosia. Kk-kuppi on ollut käytössä ainakin 6 vuoden ajan. Ei ole ollut ikinä hajuongelmia. Puhdas veri ei haise. Hyvä hygienia on oltava muutenkin. Ei niitä siteitäkään ole tarkoitettu tuntitolkulla lilluttaa pöksyissä. Hyvä aihe. Kiitos, kun kirjoitit siitä!

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Tämäkin, että astmaoireet pahenevat kun näitä siteitä käyttää, kertoo hajusteiden sopimattomuudesta ihmiskäyttöön. Hurjaa! Minäkään en ole huomannut, että kuukuppi haisisi millekään. Päin vastoin, raikkaalle!

      Vastaa
  35. Anne
    25.6.2015

    Kiitos että kirjoitit tästä aiheesta, luulin että olin ainoa joka oli Alwaysin hajusta järkyttynyt ja iho-oireita saanut.
    Sen ajan jonka tuoksusiteitä käytin oli itselläni paljon normaalia likaisempi/epähygieenisempi olo. Olen siis erittäin tarkka puhtaudestani, mutta nyt hajusteet tekivät todella epämiellyttävän ja likaisen olon. (Ihan kuin olisin likainen ja yrittäisin sitä peittää kaatamalla päälleni hajusteita, vaikka siis olin erittäin hyvin pitänyt puhtaudestani huolta)

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Kiinnostava näkökulma, että hajustettujen tuotteiden käyttö saa aikaiseksi likaisen olon. Ehkä paljon hajusteita käyttävät jäävät jotekin tuon ajatuksen vangiksi eivätkä koskaan siksi voi olla käyttämättä hajusteita.

      Vastaa
  36. Ohhoh
    25.6.2015

    No NYT tiedän mistä tämä yhtäkkinen hiivatulehdus/epätavallisen runsas kokkareinen valkovuoto saattaa johtua! Onkohan noissa Alwaysin pikkuhousunsuojissa sama hajuste? Oli ainoa vaihtoehto lähikaupassa ja se oli ostettava, mutta on kyllä voimakas haju! Mitään iho-oireita ei ole (enkä ole erityisen herkkä hajusteille muutenkaan) mutta pitääpä kokeilla häviävätkö nuokin oireet suojamerkin vaihtamisen jälkeen! Siteitä ei ole onneksi tarvinnut käyttää yli kymmeneen vuoteen kuukupin löytämisen jälkeen!

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Kannattaa kokeilla, jos oireet helpottaisivat! Suurimmassa osassa Always-pikkuhousunsuojia on nettisivun mukaan ”hajuja neutralisoiva” tekniikka. Katsopa, millainen pakettisi on: https://www.everydayme.fi/tag/always-tuote

      Vastaa
      1. Ohhoh
        25.6.2015

        Kyllähän siellä näyttäisi tuota ”teknologiaa” olevan, ja muka miedosti hajautettu. Nyt meni phs-merkki vaihtoon!

  37. eivoimitään
    25.6.2015

    Kyllä on olemassa ihmisiä, joilla on niin tarkka hajuaisti, että he haistavat koska naisella on kuukautiset. Itse kuulun heihin eikä tämä ole mikään vitsi. Pystyn aika helposti sanomaan tietyissä tiloissa, että koska kavereilla on kuukautiset ja haistan omanikin helposti. Ihmisestä lähtee kuukautisten aikaan samanlainen rautainen veren haju kuin kiimaisesta narttukoirasta, mutta lievempi.

    Vastaa
    1. Nimetön
      26.6.2015

      Se on biologiaa, ja niin kuuluukin olla. Se, että voit havaita tuoksun ei vielä tarkoita, että ihminen haisisi pahalle. Tai sitä, että ruuhkabussiin astuessasi kaikki kanssamatkustajat kääntyisivät havainnon tehtyään katsomaan.
      Nolompaa musta olisi ehdottomasti se, että työpaikan kahvihuoneessa tiedettäisiin kemiallisesta parfyymikoodista, kenellä tällä kertaa on vuotopäivä.

      Vastaa
      1. maria
        26.6.2015

        Ihan oikeasti, kuukupin käyttäjä ei haise. Tamponin narun kautta voi vielä jotain hajuakin päästä ilmoille, mutta hyvin istuva kuukuppi ei päästä mitään hajua.

  38. miesnäkökulma
    25.6.2015

    No sanottakoon toisena miesnäkökulmana, että kyllähän se kuukautisvuoto tuoksahtaa siltä mitä se on – juuri mainitulta rautaiselta vereltä. Ei se mihinkään kilometrien päähän haise, mutta lähellä toista tarkkanenäinen voi haistaa, että henkilöllä on kuukautiset.
    Oma vaimoni toteaa usein, että hän haistaa itsekin haisevansa vereltä, jos sidettä ei ole vaihdettu tarpeeksi usein. Minäkin haistan sen ajoittain sisätiloissa hänen lähellään. Ei tämän vuoksi tarvitse kemikaaleja alapäähänsä tunkea, mutta en nyt rehellisesti sanottuna ymmärrä miksi asia pitää kieltää niin jyrkästi ja väittää, että veri on hajutonta tai tuoksuu kukkasilta.
    En minäkään miehenä kiellä, että miehinen hiki tai virtsa haisee naisten samoja erittäitetä paljon pahemmalta testosteronin siihen tuoman väkevän katkun vuoksi.

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Vakuutan, että kuukautiskuppiin tullut veri ei haise. Veri haisee vasta päästessään kosketuksiin ilman kanssa. Moni täällä on myös kertonut, että veri haisee aivan erilaiselta kestositeissä, kuin näissä kemikaaliläpysköissä.

      Vastaa
    2. Jarkko
      25.6.2015

      Juuri näin, pitikin mainita ekassa kommentissani että itse omaan ns. ”normaalin” hajuaistin ja tosiaan tarkkanenäinen/hajuallerginen joita on paljon harvemmassa voi toki haistaa ne kuukautiset kenties jopa kauempaakin (puhutaan siis ihmisistä jotka haistaa esim. virtsan 10 metrin päästä seinän takaa jos wc ovi on jäänyt auki). Mutta oleellisinta asiassa on se ettei ylimääräisiä haitallisia kemikaaleja tieten tahtoen housujen sisään laiteta kun eivät ne tee hyvää muuallakaan. Täältä löytyy kosmetiikka tietokanta josta voit katsoa mitä kaikkea ikävää suomessakin yleisesti kaupoissa myytävät kosmetiikkatuotteet oikeastaan sisältävät: http://www.ewg.org/skindeep (klikkaa ”continue to ewg.org >” ja syötä hakuun esim. tuotemerkki vaikkapa ”pantene”)
      Tietokannan listauksesta tuotetta klikkaamalla saat esiin tarkat tiedot kemikaaleista joita kyseinen tuote sisältää.
      Yleensä lapsille tarkoitetut ja hypoallergiset yms. tuotteet ovat niitä pahimpia vaikka luulisi asian olevan päinvastoin 🙁

      Vastaa
  39. Suvi
    25.6.2015

    Hajusiteitä on ollu jo jonkin aikaa, koska muistan ostaneeni mielenkiinnosta yhden paketin noin vuosi sitten. Iho-oireita en saanut mutta siteen käsitteleminen jälkeen se haju ei meinannut lähteä sormista edes pesemällä. 🙁 En voi vannoa oliko always,
    alldays(tekeekö nää ees enää…?) vai libresse kun en muista. Joku ulkomainen kumminkin.

    Vastaa
  40. kaisa
    25.6.2015

    Itseäni on ärsyttänyt, kun joutuu ulkomaan reissuilla ostamaan lapselle vaippoja ja kaikki vaipat on yleensä hajustettuja. Mitähän ne myrkyt tekee lapsen herkälle iholle? Onneksi Suomessa myytävät vaipat on hajusteettomia.

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Täällä tuli aiemmin ilmi, että myös vaipat, ainakin Pampersit ovat lukijan mukaan hajustettuja. Otanpa selvää asiasta!

      Vastaa
  41. Janna
    25.6.2015

    huoh.. ja mä kun luulin olevani ainut tulistunut tästä asiasta… Ostin vahingossa kaupasta tällaisen hajullisen Always-sidepaketin (kun en tiennyt, että niihin oli lisätty hajusteita). Koko päivän ihmettelin, mikä ihme kitkerä, paha, kemiallinen haju minussa on, kunnes tajusin että se on se kamala side joka haisee! Lähetin katkeran palautteen yhtiölle ja sainkin rahani takaisin, koska mielestäni minua oli kuluttajana huijattu. Kerroin olevani myös erittäin allerginen ja astmaattinen henkilö, mutta minulle vakuuteltiin tuotteiden olevan ihan turvallisia. No, ihan sama- en halua mitään lisäkuormaa itseeni. Kaiken lisäksi ilmoitettiin, että ovat tehneet tämän uuden siteen, koska sitä on pyydetty (ööö.. en minä ainakaan).
    No, valitettavasti en voi tällä hetkellä käyttää muita kuin siteitä kuukautisten aikana ja sainpa nyt ainakin hyvän syyn vaihtaa kotimaiseen Vuokkoset-merkkiin!

    Vastaa
    1. Jarkko
      25.6.2015

      ”ihan” turvallisia. Eivät todellakaan ole turvallisia, yrityksillä voi tietysti olla erilaisia käsityksiä turvallisesta kuin kuluttajalla…rahaa takovalle yritykselle turvallinen voidaan käsittää siten ettei siihen ainakaan heti menehdy ja jos esim. syöpä vuosien päästä korjaa pois niin kuka sitä enää tulee yhdistäneeksi kyseiseen tuotteeseen ?

      Vastaa
      1. Jarkko
        25.6.2015

        Tuoteainesosissa mainitaan mm. BHT jota siis epäillään sen voivan aiheuttaa syöpää (concern), on rajoitetusti tutkimustietoa siitä että se on karsinogeeni (European Food Safety Authority), yksi tai useampi nisäkkäiden soluilla tehty testi osoittaa sen aiheuttavan mutaatioita ja eläinkokeissakin on suurina annoksina aiheuttanut kasvaimia. Nämä seikat vapaasti suomennettu täältä: http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700741/BHT/

      2. maria
        25.6.2015

        Itseasiassa, nyt kävi ilmi, että tuo tuoteseloste on tuon kesymmän version tuoteseloste. Nämä ”teknologiaa” sisältävät saattavat sisältää vielä pahempia.
        Olisiko täällä kellään pakkausta? Onko pakkauksessa tuoteseloste?

      3. Reetta L
        26.6.2015

        Pakkaukset joista minä tein valituksen (always ultra night sininen yösidepakkaus) niin niissä ei ollut ainakaan tuoteselostetta. Eikä edes merkintää hajusteesta. Paketti oli samanlainen kuin aina ennenkin. Vaan sitten sai huomata että jotain on muuttunut. Mutta tuoteselostetta ei paketeissa ollut.

      4. Janna
        25.6.2015

        Joo, näinhän se on. Vaikea tällaisessa tilanteessa on alkaa tekemään mitään suoranaisia tutkimuksia asiasta ja yhtiöhän haluaa kaiken oman etunsa mukaiseksi. En minäkään siis usko, että ovat millään tavalla turvallisia.

      5. maria
        25.6.2015

        Juuri näin!

    2. maria
      25.6.2015

      Miten he voivat vakuuttaa tämän olevan turvallista? Ei pidä paikkaansa.

      Vastaa
  42. AnnaH
    25.6.2015

    Parfyymia ei tarvitse lainkaan, kun näitä käyttää. Vahingossa ostin mutta parin siteen jälkeen loppupaketti lensi roskiin. Mielestäni todella harhaanjohtavasti markkinoidaan. Neutralisoi on eri asia kuin voimakkaasti hajustettu. Yök. Yök. Yök. Taitaa mennä koko merkki bannaan.

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      En ihan ymmärrä, miten samassa tuotteessa voi olla parfyymiä, että tuoksua neutralisoivaa ainetta. Eikö se ole +-0 ? Silloin tuotteen pitäisi olla hajuton?

      Vastaa
  43. Ihmisroskanen
    25.6.2015

    Aurinkokuninkaan hovissa, eikä muissakaan entisaikain hoveissa peseydytty kunnolla, vaan aina lisättiin hajusteita, kun epähygienia sai aikaan hajuja. Ja lika peitettiin puuterilla. Tämä assosioitui siihen… Älytöntä meininkiä!

    Vastaa
  44. 100% Bio
    25.6.2015

    Itsellä alapää ei tykkää edes tavallisista Alwayseista. Hyväksi tuotteeksi olen todennut kotimaiset Vuokkoset 100 % Bio -siteet.

    Vastaa
    1. 100% Bio
      25.6.2015

      Ja piti vielä lisätä, että on tosi luotettava tuote. Ei tule ohivuotoja vaikka kuinka täyteen side tulee.

      Vastaa
      1. Siiri
        26.6.2015

        Samaa mieltä, Vuokkoset on paras! Itse tosin käytän yleensä Vuokkosten tavallista mallia, mutta myös tuo Bio on hyväntuntuinen. Mielestäni se tavallinen tuntuu jotenkin vielä ”paperisemmalta” eli paremmalta. Joskus jossain pikkukaupoissa ei Vuokkosten siteitä ole, mutta jos joudun hätätapauksessa ostamaan jotakin muuta merkkiä, käytän sitä vain tasan sen hetken kunnes pääsen paremmin varusteltuun kauppaan – ihoni ei vain kestä muuta kuin Vuokkosta. Olen kokeillut myös jotakin muuta kotimaista, jotain pikkumerkkiä, mutta siitä tuli samanlaista ihoärsytystä kuin Alwaysin ja Libressen muovisiteistä. Always ja Libresse ovat ehdoton ei jopa hätätapauksessa.

  45. Miira
    25.6.2015

    Hajusteille yksiselitteinen yäk. Ylempänä kaisa mainitsi lasten vaipat. Mielenkiintoinen tieto on, että viime Kuluttaja-lehdessä olleen testin mukaan myös lastenvaipoissa pääsääntöisesti ON hajusteita (mm. Libero, Pampers, x-tra, Pirkka, Toujours). Naty ja Muumi ovat hajusteettomia. Ilmeisesti hajustetta on melko vähän, koska vaipat eivät selvästi löyhkää, mutta ilmeisesti näihinkin ujutetaan jatkuvasti enemmän tätä ihmeellistä ”teknologiaa”. Ja nämä vaipathan ovat vauvojen ohuella iholla 24/7 parin vuoden ajan… Ja naisilla ei iho kestä sidettä edes sitä paria päivää… Pistää miettimään.

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Kiitos tästä hajustettujen listasta! Pitää kirjoittaa aiheesta. Aivan täysin kuvottava ajatus, että vaipatkin on nykyään hajustettuja. Juuri jossain oli uutinen, että syöpien määrä on valtavassa kasvussa. Ei tavallaan yllätä.

      Vastaa
      1. Jarkko
        25.6.2015

        Toisessa videossa joihin aiemmin linkitin kerrotaan että nykyään: 1/3 naisista kehittyy syöpä, 50% miehistä kehittyy syöpä. (Olikohan tämä vain USA vai koko maailman osalta)

  46. n
    25.6.2015

    no nythän se selvisi miksi alapääni on ollut jo usean päivän ajan ärtynyt ja on kutittanut, välillä todella paljon. en edes huomannut tätä uutta ominaisuutta, nappasin vaan paketin kaupan hyllyltä mutta roskiin kyllä lentää nyt! ikinä aikaisemmin en ole mistään siteistä iho-oireita saanut.

    Vastaa
  47. TH
    25.6.2015

    Tuttu palaute oli tuolla minkä myös minä sain kun valitin lemuavista tuotteista jotka aiheuttivat jo astmatyyppisen kohtauksen kun avasi pakkauksen. En ehtinyt edes käyttää, poistin samantien käytöstä. Taitaa kaikille tulla automaattisesti sama vastaus. Sanasta sanaan sama. Kaupassa kun kävelee hyllyn ohi koko käytävä lemuaa samalle. Ja kaikki lähistöllä olevat tuotteet myös. Kuukuppia kait sitä täytyy kokeilla…

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Huhhuh! Suosittelen kyllä kuukuppia. Pitää olla kärsivällinen, saattaa mennä pari kuukautta, että se toimii kunnolla.

      Vastaa
    2. Nimetön
      26.6.2015

      Tai kokeile kestositeitä

      Vastaa
  48. Maija
    25.6.2015

    Kiitos jutusta! Ostin epähuomiossa viikko sitten laatikon pikkuhousunsuojia Alwaysilta ja luulin että olivat se perus normal. Olen joskus vuosia sitten kokeillut heidän tuoksullisia jotka olivat ihan uusi juttu silloin. Sain hirveät allegiareaktiot. Ja nyt huomasin vasta kotona että paketti tuoksui hyvin voimakkaalle, arvasin heti mistä kyse. En todellakaan käytä. Toivotaan että kauppa ottaa takas. Ikävä että ovat sitten kautta linjan tunkeneet sitä tuoksua tuotteisiin. Täytyy vaihtaa merkkiä.

    Vastaa
  49. Muori
    25.6.2015

    Always pikkuhousunsuojissa sama ongelma. Ne ovat ainoita jotka pysyvät kunnolla kiinni edes muutaman tunnin mutta sellainen haju että kaikki tietää minun tarvitsevan virtsankarkailun takia pikkuhousunsuojia. Ja tyttäreni kommentti kun olin hänen autonsa kyydissä että mitä kamalaa hajustetta käytät? ;-(

    Vastaa
    1. maria
      25.6.2015

      Ai kamala!

      Vastaa

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top