
Koko ajan on kiire ja tili on silti aina tyhjä. Twitterissä joku kyseli kumpi on tärkeämpää, aika vai raha.
Ihmettelen, miksi tämä pari laitetaan usein samalle viivalle. Aika ja raha eivät missään nimessä riitä arjen arvovalintojen perusteiksi.
Ympäristö on tärkein, terveellisyys kulkee sen vanavedessä.
Joskus ympäristöystävällinen valinta vie enemmän aikaa, joskus rahaa.
Mutta onneksi ekologinen vaihtoehto on usein nopein ja halvin.
Ja joskus myös terveellisin tai kaunein.
Tein vuosi sitten LDS-valaisimen tomaattitölkistä ja muusta kierrätysmateriaalista. Olen vieläkin haltioitunut valaisimen tyylikkyydestä ja käytännöllisyydestä.

Valaisimen teko-ohje löytyy täältä.
Tässä onkin harvinainen kurkistus sisustustyyliini. Se on värikäs, huoleton ja koostuu perityistä ja löydetyistä tai itse tehdyistä huonekaluista. Uutena ostettuja asioita on vähän.
Makuuhuoneemme oli vielä vuosi sitten lastenhuone, siksi seinällä on vanhoista tapetinpaloista tehty puu, sekä piirustuksia. Onpa muuten ekologista olla pyyhkimättä niitä pois.
Ota kuva omasta ekoteostasi ja osallistu Ekosankarit-valokuvakilpailuun. Kilpailussa voi voittaa 800€! Osallistumisohje on täällä.